tisdag 8 jul, 2025

Flygjättarna vädjar till EU – vill få igång flygtrafik mellan USA och Europa

Dela

Foto:.boeing.com

Flygbolagen American Airlines, United Airlines, Lufthansa och International Airlines Group (IAG) vill få igång flygtrafiken mellan USA och Europa.

I ett brev vädjar de därför till EU:s inrikeskommissionär Ylva Johansson och den amerikanske vicepresidenten Mike Pence om att införa ett gemensamt testningsprogram av covid-19 för passagerare.

”Vi inser att testning innebär en rad utmaningar, men likväl tror vi att ett testningsprogram för den transatlantiska marknaden kan vara en god möjlighet för regeringar och branschen att arbeta tillsammans för att överkomma hinder och utforska alla lösningar för att skydda hälsan, bygga förtroende och på ett säkert sätt återställa passagerartrafiken mellan USA och Europa”, skriver flygjättarna bland annat i brevet.

Enligt Lufthansas talesperson Andreas Bartels anser bolagen att det finns möjligheter för coronatester på flygplatserna.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Ryanair meddelade i veckan att de kommer att bredda sitt utbud från Sverige genom att...
Flygbolaget Finnair fortsätter att ställa in flygningar. På måndag väntas omkring 7.200 resenärer drabbas då...
Ett Sunclass Airlines-flyg med 200 passagerare som lyfte från Malmö i eftermiddags fick säkerhetslanda i...
Norse Atlantic Airways (Norse Atlantic), som redan lanserat en direktlinje mellan Stockholm och Bangkok, fortsätter...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy