tisdag 23 jun, 2026

Flygmiljardär omkom i flygkrasch

Dela

En av Rysslands medborgare omkom på söndagen då flygplanet hon färdades i störtade söder om Frankfurt. 

Tre människor miste livet när deras sexsitsiga privatflygplan kraschade på ett sparrisfält i byn Erzhausen, söder om Frankfurt. Det rapporterar tyska nyhetsbyrån DPA. 

En av de omkomna är den ryska miljardären Natalja Fileva, en Rysslands rikaste kvinnor med en uppskattad förmögenhet på 600 miljoner dollar, drygt 5,5 miljarder kronor. De övriga omkomna var piloten och ytterligare en passagerare.

Natalja Fileva var styrelseordförande och delägare i det ryska flygbolaget S7 Airlines som bland annat flyger till Stockholm och Köpenhamn. 

Källa:di.se

Dela

Relaterade inlägg

Ett av Kinas största flygbolag, China Eastern, har återvänt till Stockholm Arlanda Airport. Den 22...
Easyjet lyfter 3,9 procent i den tidiga handeln i London efter att amerikanska investeringsbolaget Castlelake...
All flygtrafik till och från flygplatsen i Eindhoven i Nederländerna har stoppats efter en teknisk...
Ryanair Holdings har kommit överens med Michael O’Leary om ett nytt kontrakt som innebär att...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy