onsdag 17 sep, 2025

Flygplansdel föll av Boeingplan – igen

Foto:Boeing 737-800

Dela

Ett flygplan av typen Boeing 737-800 tillhörande amerikanska bolaget United Airlines saknade en yttre panel när det landat efter en flygning mellan San Francisco och Medford på fredagskvällen, svensk tid.

Planet landade säkert och upptäckten gjordes under en inspektion efter flygningen, uppger ledningen för Medfords flygplats till AP. Inget bråte har hittats på flygplatsens flygfält.

Panelen som saknas satt på undersidan nära där landningsstället utplaceras, enligt flygbolaget.

Händelsen är en av flera allvarliga säkerhetsincidenter som har drabbat plan från flygplanstillverkaren Boeing under den senaste tiden.

Federala åklagare har inlett en brottsutredning kring en händelse i januari då en dörrplugg på ett Alaska Airlines-plan lossnade och lämnade ett stort hål i flygplanet på tusentals meters höjd. 

Saker sögs ut ur hålet och planet tvingades nödlanda i Portland. Ingen människa kom till skada, dörrpluggen hittades senare i en villaträdgård.

Källa: TT-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Ryanair har idag (17 september) välkomnat domstolens beslut i Alicante att fälla en passagerare som...
TAP Air Portugal har introducerat sina nya Airspace-kabiner i flottan, med mer utrymme för bagage...
Från 2026 får EU-medborgare tillgång till digitala identitetsplånböcker (EUDI Wallet) som säkert kan lagra pass,...
Indiens största flygbolag, IndiGo, kommer till Danmark och öppnar en ny direktlinje mellan Köpenhamn och...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy