onsdag 23 sep, 2026

Försökte öppna flygplansdörr – gripen av FBI

Dela

Ett flygplan på väg från Los Angeles till Washington DC tvingades under gårdagskvällen avvika från sin kurs och göra en nödlandning.

Det skedde efter att en passagerare försökt bryta sig in i cockpiten. När mannen inte lyckades ta sig in till piloterna försökte han i stället öppna flygplansdörren mitt i luften, det meddelade piloten till passagerarna efter landning enligt lokala medier.

Mannen fick hållas fast av personalen och andra passagerare tills dess att flygplanet kunde landa på flygplatsen i Kansas City.

Vid landning stormade agenter från FBI flygplanet och grep den aggressiva passageraren, det meddelar FBI i ett pressmeddelande.Källa:aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Condor utökar sitt europeiska linjenät från Frankfurt med Stockholm, Aten och Florens under våren 2027....
Condor etablerar sig på Stockholm Arlanda den 13 maj 2027 med en ny direktlinje till...
Tekniska problem vid flera stora flygplatser på USA östkust har lett till omfattande störningar i flygtrafiken....
Europa står inför ett underskott av flygbränsle kommande månader, spår bedömare. Importen av bränsle från bland...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy