tisdag 16 sep, 2025

Fortsatt hårt tryck för covidbevis

Dela

Många svenskar vill ha ett covidbevis för att kunna resa utomlands. Trycket på E-hälsomyndighetens hemsida covidbevis.se var hårt redan från de första timmarna den 1 juli, när sajten öppnades.

Och trycket fortsätter. Enligt Sveriges Radio Ekot har 2,5 miljoner covidbevis nu utfärdats. Många har ansökt mer än en gång och sammanlagt tros runt två miljoner ha ansökt om bevisen.

Sedan i torsdags går det även att ansöka om en annan sorts bevis, testbevis, som visar att man är frisk, och ett så kallat tillfrisknandebevis, som visar att man har haft covid-19, kommer snart.

Det gör att trycket lär öka än mer, vilket myndigheten vill undvika.

”Det är onödigt att belasta systemet om man inte har tänkt sig att använda covidbeviset”, säger Michel Silvestri på E-hälsomyndigheten till Ekot.

Beviset för vaccin är giltigt i 90 dagar, men intyget kan hämtas gratis hur många gånger som helst. Det ska kunna visas upp vid gränspassager och ska underlätta resor inom EU, men det finns ingen garanti att man kommer in.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

För nästan ett år sedan lanserade flygbolaget Norwegian sin flyglinje mellan Skellefteå och Stockholm. Det...
Anmälningar om stökiga passagerare blir allt vanligare på svenska flyg. – Det är allvarligt att en...
Flere end 3,3 millioner passagerer rejste gennem Københavns Lufthavn i juli, hvilket gør måneden til...
På den eftertraktade listan över de 25 bästa öarna i Karibien, Bermuda och Bahamas rankas...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy