torsdag 18 sep, 2025

Fullt på Arlanda – flygplan får inte parkera

Dela

Foto: Mats Montner
  • Det går inte att ta emot fler flygplan för att ställas upp och parkeras en längre tid på Arlanda, säger Anders Östlings som är operativ chef vid Swedavia på Arlanda flygplats.
  • Swedavia förlorar pengar, inkomsterna från parkerings- och uppställningsavgifterna täcker nämligen inte de förlorade intäkterna från landnings- och startavgifterna, säger Anders Östling. 
  • För någon vecka sedan lades också ett varsel om att korttidspermittera 1 900 av totalt 2 500 tillsvidareanställda. Dessutom varslas 800 personer om uppsägning. Källa:sverigesradio.se

Dela

Relaterade inlägg

För nästan ett år sedan lanserade flygbolaget Norwegian sin flyglinje mellan Skellefteå och Stockholm. Det...
Anmälningar om stökiga passagerare blir allt vanligare på svenska flyg. – Det är allvarligt att en...
Flere end 3,3 millioner passagerer rejste gennem Københavns Lufthavn i juli, hvilket gør måneden til...
På den eftertraktade listan över de 25 bästa öarna i Karibien, Bermuda och Bahamas rankas...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy