lördag 2 aug, 2025

Gotlandsbolaget köper fartyg för 38 miljoner euro

Dela

Foto:Destination Gotland

Gotlandsbolaget, ett passagerarrederibolag och moderbolag till Destination Gotland, har köpt M/S Birka Stockholm av Rederiaktiebolaget Eckerö för cirka 38 miljoner euro. Fartyget kommer att användas i trafik mellan Stockholm, Mariehamn och Visby.

Det framgår av ett pressmeddelande. 

”Birka Stockholm är ett renodlat passagerarfartyg, och vi ser stora möjligheter för henne att komplettera Gotlandstrafiken. Under 2022 fortsatte vi att renodla vår fartygsflotta för att fokusera på infrastruktur och framtidens sjöfart. Med Birka Stockholm befäster vi ytterligare vår position inom passagerarsjöfart i Östersjön”, kommenterar vd Håkan Johansson.

Planen är att verksamheten ska starta våren 2024 och arbetet med att utveckla organisation och erbjudande inleds omgående.

Källa:Nyhetsbyrån Direkt-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

De svenska bokningarna har ökat med hela 55 procent jämfört med förra sommaren på Finnlines...
Flera personer har hittills blivit magsjuka på kryssningsfartyget Artania, som just nu seglar genom de...
En Strömma-båt har kört in i en kaj i Nacka utanför Stockholm, rapporterar Expressen. – Vi är...
VIVA Cruises har utsett Stefan De Schepper till ny Chief Financial Officer. Med honom ombord...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy