måndag 23 feb, 2026

Grekland: Risk för vattenbrist

Dela

Efter den varmaste vintern och tidigaste värmevågen som registrerats varnar grekiska myndigheter för risk för vattenbrist i sommar.

Huvudstaden Atens primära vattenreserv är nere på nivåer 30 procent lägre än samma tid förra året.

”Vill du ha lite vatten? Stäng av kranen!”, lyder en uppmaning till stadens invånare.

På andra håll i den grekiska övärlden är läget än mer akut. Många av öarna är beroende av brunnar och avsaltningsanläggningar för att tillgodose vattenbehovet och trycket på öarna ökar i takt med turisternas resor till Grekland.

På sina håll är vattenbehovet på sommaren ”100 gånger större än på vintern”, säger en expert som nyhetsbyrån AFP pratat med.

Källa:TT-Aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Antalet utländska gästnätter i Sverige ökar. Enligt Tillväxtverkets siffror är ökningen de senaste tio åren...
Sex år har gått sedan det första coronafallet bekräftades i Sverige och pandemin förändrade vardagen...
Paradisstränderna i Varadero ligger nästan helt öde. Donald Trumps tullhot slår hårt mot Kubas turism. –...
Staden Amsterdam förbjuder reklam för fossila bränslen, kött och flygresor i stadens offentliga rum. Beslutet...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy