tisdag 26 aug, 2025

Guvernör lovar återöppna Frihetsgudinnan

Dela

En effekt av att USA knuffats över budgetsupet är att nationalmonumentet Frihetsgudinnan på Liberty Island i New York har hållits stängd för besökare sedan i lördags då delar av statsapparaten bommade igen. Men nu lovar delstaten New Yorks guvernör Andrew Cuomo använda delstatspengar för att öppna turistattraktionen igen.

– Vi kommer att tala med regeringen så fort någon lyfter luren, säger Cuomo, som kallar stängningen av statyn en ”stor orättvisa”.

Under förra nedstängningen av den amerikanska statsapparaten 2013 använde ett antal guvernörer delstatspengar för öppethållandet av nationalparker och statliga monument, däribland Frihetsgudinnan. Då kostade det 61 600 dollar (drygt 490 000 kronor) om dagen att hålla Frihetsgudinnan öppen.

Cuomo, som tillhör Demokraterna, motiverar sitt beslut med att statyn är en symbol för USA och för New York.

Källa:TT-Reuters

Dela

Relaterade inlägg

Adriatiska havet, känt för sitt klara och lugna vatten, är en av Medelhavets mest populära...
Hösten närmar sig i Jukkasjärvi, och på ICEHOTEL pågår förberedelserna inför bygget av ICEHOTEL 36....
En ny undersökning från resebyrån Ticket visar att många svenskar fortfarande styrs av seglivade myter...
Danmarks regering gör en kraftfull satsning på turism. Totalt avsätts närmare 160 miljoner danska kronor...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy