söndag 5 apr, 2026

Hackerattack väckte Wien mitt i natten

Dela

Wienborna, åtminstone många i de centrala delarna av Österrikes huvudstad, väcktes under natten till onsdag.

Den mäktiga Stefansdomens klockor började nämligen slå strax efter klockan två på natten, och tystnade inte förrän efter drygt 20 minuter när en pastor lyckades avbryta ringningen.

Att klockorna började slå beror enligt Wiens stift på en hackerattack, skriver nyhetsbyrån APA.

Genom att ta sig förbi en brandvägg hos en klocktillverkare i Innsbruck kunde hackarna ställa in nya klockslag för ringningen i Wien.

Stiftet har nu ändrat sina internetrutiner och installerat nya skydd – och bett hela Wien om ursäkt för den störda nattsömnen.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

TUI
TUIs bokningsstatistik inför påsklovet visar att svenskarna i år väljer en mix av resmål runt...
stöten
Stöten i Sälen planerar en investering på omkring 120 miljoner kronor i sin anläggning, med...
Visit sweden travelreport
Visit Sweden redovisar ett starkt 2025 där bolagets internationella marknadsföring bidragit till ökad turism, stärkt...
Rolf flyg & buss
Researrangör öppnar hunddagis som en ny satsning inom resebranschen för att möta behovet av hundpassning...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy