söndag 29 mar, 2026

Heathrow hotas av strejk

Dela

Foto: Wikimedia Commons – Pingstone

Londons största flygplats Heathrow hotas av en strejk denna vecka, rapporterar Sky News.

Bakgrunden är att de anställda inom bränslepåfyllningen har sagt nej till ett reviderat löneförslag, enligt fackförbundet Union.

Som det ser ut nu kommer strejken att initieras på torsdag och pågå fram till och med på söndag. Detta väntas leda till flera hundratals försenade flyg.

De anställda jobbar inom Aviation Fuel Services, ATS, som sköter bränslepåfyllningen åt över 70 flygbolag, däribland Virgin Atlantic, American Airlines, United, Air France, Delta och KLM.

Källa:FinWire

Dela

Relaterade inlägg

Turistfavoriten Skansen i Stockholm ska dra ner på personal. I och med en omorganisation kommer man...
Den svenske turisten tuppade av efter att ha blivit bjuden på drinkar av en man...
Öresundstågsresandet ökade till 36,7 miljoner resor under 2025, en ökning med två procent jämfört med...
Det är enligt SJ ”stora följdförseningar” i tågtrafiken mellan Stockholm och Göteborg efter ett tidigare...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy