fredag 6 nov, 2026

Hela Kuba strömlöst av Ian

Dela

Hela Kuba blev på tisdagen utan elektricitet när orkanen Ian drog in över landet.

Enligt landets statliga elbolag arbetade man under natten mot onsdagen för att landets 11 miljoner invånare skulle få tillbaka elen. Till en början var det bara de västra delarna av landet som drabbades, men sedan kollapsade hela elnätet.

Inga dödsoffer har hittills rapporterats i samband med ovädrets framfart, men omkring 50 000 människor har behövt evakueras, områden har svämmats över och byggnader har skadats.

Enligt statliga medier har landets president Miguel Díaz-Canel besökt den värst drabbade regionen.

Ovädret rör sig norrut och i den amerikanska delstaten Florida förbereder man sig för Ians ankomst. Där har 2,5 miljoner människor beordrats att evakuera.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Priset tillkännagavs den 17 oktober under World Travel Awards Europe Gala Ceremony 2026 på Hyatt...
Antalet internationella turistankomster till Europa ökade med 3 procent under sommaren 2026 jämfört med föregående...
Tourism Malaysia har återutsett KAH Consultants, lett av Helen Eriksson, som representationsbyrå för de nordiska...
Utgifterna för europeiska affärsresor väntas öka med 7 procent till 404 miljarder euro under 2026....

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy