måndag 20 apr, 2026

”Helvetiskt varmt” i Europa – djur ska matas med isglass

Dela

Värmevarningar, rekordnoteringar och särskilda åtgärder för äldre. Värmen har kopplat greppet kring flera europeiska länder – där det väntas bli 42 grader på flera håll under onsdagen och torsdagen.

Tolv italienska städer omfattas sedan i tisdags av den högsta värmevarningen. Det är över 40 grader varmt men temperaturen väntas stiga ytterligare.

”Det är helvetiskt varmt”, säger den spanska turisten Carmen Díaz i Rom.

Djurparken i den italienska huvudstaden planerar att ge djuren isglass senare i veckan, i ett försök att erbjuda svalka.

I Grekland stängs den mest besökta turistattraktionen Akropolis under onsdagens varmaste timmar på grund av värmeböljan.

Temperaturen i Adriatiska havet nådde samtidigt nästan rekordhöga 30 grader i kroatiska Dubrovnik. I Serbien vittnar det statliga kraftbolaget om rekordförbrukning på grund av omfattande användning av luftkonditionering.

Kommuner i flera städer i Sydeuropa och på Balkan har vidtagit särskilda åtgärder för att skydda äldres hälsa. Nordmakedonien står inför en värmebölja för andra gången i juli och runt 200 skogsbränder har rasat i landet sedan början av månaden.

Källa:TT-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Fotograf: Lars Sjökvist / Visit Sweden
Trots ett osäkert världsläge med geopolitisk oro, stigande energipriser och ekonomiska utmaningar är intresset för...
Enligt resebyrån Ticket har vårens resebokningar ökat med 14 procent, och det är framför allt...
Japans turism fortsätter att växa, trots ett kraftigt tapp av besökare från Kina. Nya siffror...
United Spirit Nordic
Många ser Mauritius som en samlad destination, men öns karaktär skiftar markant beroende på om...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy