måndag 10 nov, 2025

Holländska BBI erbjuder utökad kapacitet och fler flygningar till Scandinavian Mountains Airport i vinter

Dela

BBI Travel erbjuder utökad kapacitet och fler flygningar till Sälen Trysil i vinter

Efter den framgångsrika första säsongen utökar nu BBI Travel flyglinjerna till Sälen/Trysil med både större flygplan och fler avgångar. En nyhet är att man också erbjuder avgångar från Schiphol i Amsterdam. Detta i ett samarbete med flygbolaget Transavia. Säsongspremiären blir på självaste julafton.

– Vi är väldigt glada att BBI Travel fortsätter flyga holländska gäster till vår fjälldestination. Att de också utökar kapaciteten med större flygplan och lägger till Schiphol i Amsterdam är otroligt roligt och spännande då vi vet att många i och kring Amsterdam vill besöka vår fjällvärld. Säger Gunnar Lenman, vd på Scandinavian Mountains Airport.

– Skidorterna Trysil och Sälen är mycket mångsidiga resmål för vintersport och andra aktiva vinteraktiviteter som hundspann och snöskoter. Det vi erbjuder våra gäster är den unikt korta transfertiden, som i kombination med den snabba och effektiva hanteringen på den moderna flygplatsen säkerställer att man kan vara i backen på nolltid (inom en timme) efter landning. Säger Henk van der Kooi, vd på BBI Travel.

Enligt Pressmeddelande.

Dela

Relaterade inlägg

Flygplanstillverkaren Boeing slipper åtal för de två dödliga olyckorna med 737 Max sedan en federal...
Emirates Group har idag presenterat sitt halvårsresultat för 2025–26 och rapporterar rekordvinst– för fjärde året...
I oktober hade Norwegian 2,25 miljoner passagerare medan Widerøe hade 389 000 passagerare. Totalt hade...
En fraktflyg har kraschat i närheten av Louisville Muhammad Ali International Airport i Kentucky i...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy