lördag 5 sep, 2026

Hongkong slopar krav på munskydd

Dela

Hongkong slopar munskyddskravet som infördes i samband med coronavirusets utbrott för tre år sedan.

Hongkongs ledare John Lee uppger på en pressträff på tisdagen att kravet slopas från och med onsdag såväl utomhus som inomhus – även i kollektivtrafiken.

Tillkännagivandet kommer en dag efter det att grannstaden Macao lättade på munskyddskravet.

Människor i Hongkong har under större delen av pandemin varit tvungna att bära munskydd i offentliga miljöer. De som brutit mot kravet har riskerat böter på 5 000 Hongkongdollar, motsvarande omkring 6 650 kronor.

Hongkong har till stor del följt Kinas noll-covid-strategi under pandemin.

John Lee säger att återgången till det normala är fördelaktigt för Hongkongs ekonomiska utveckling och internationella konkurrenskraft. (TT)

Källa:Aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Svenska campingplatser fortsätter att öka från fjolårets rekordnivåer. Under juni och juli steg antalet gästnätter...
Strawberry vann två priser vid European Loyalty Awards i London den 3 september. Hotellkoncernen belönades...
Sverige är Mauritius viktigaste marknad i Norden. Nu vill turistlandet få fler svenska resenärer att...
Taxijätten Uber ska minska antalet anställda med omkring 10 procent eller 3.300 personer. Det rapporterar...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy