onsdag 28 jan, 2026

Icelandair startar flyg till Kansas City International Airport

Dela

Foto:Creative Commons erkännande

Icelandair startar säsongsrutt till hjärtat av Amerika med flyg till Kansas City International Airport med start den 25 maj 2018.

Icelandairs Kansas City-rutt kommer att erbjuda tre non-stop flygningar per vecka från Island. Tisdagar, torsdagar och söndagar med enkla förbindelser mellan Europa och Nordamerika.

Samtidigt återvänder Icelandair till San Francisco, Kalifornien och Baltimore, Maryland med säsongsrutter som startar den 1 juni respektive 28 maj 2018.

Det har gått över ett decennium sedan Icelandair upphörde verksamheten till de två sistnämnda destinationerna, men det har alltid varit stark efterfrågan och stöd för flygbolaget att återvända till Charm City, Baltimores välförtjänta smeknamn. Icelandair kommer att trafikera Baltimore med fyra veckovisa non-stop flygningar från Island på måndagar, tisdagar, fredagar och söndagar.

Dela

Relaterade inlägg

Amerikanska flygbolaget American Airlines intäkter landade på 14 miljarder dollar under det fjärde kvartalet 2025,...
Den amerikanska flygplanstillverkaren Boeing redovisar ett justerat resultat per aktie på 9,92 dollar för det...
Det amerikanska fraktbolaget UPS planerar att kapa upp till 30.000 tjänster under 2026 i samband...
Inställda och omdirigerade flyg till delar av Mellanöstern har lett till förändringar i flygtrafiken. För...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy