tisdag 17 feb, 2026

Inställda flyg till och från Kalma

Dela

Foto:BRA

Flyg till och från Kalmar har blivit inställda efter ett tekniskt fel hos flygbolaget BRA.

Det rör sig om Stockholmsflyget som skulle ha landat på söndagskvällen. Även flyget till Bromma flygplats från Kalmar tidigt på måndagsmorgonen har ställts in, rapporterar lokala medier.
– Vi har fått en indikation på ett tekniskt fel och innan våra tekniker har åtgärdat det kan vi inte lyfta, säger Emma Sandsjö, kommunikationschef på flybolaget BRA, till Barometern.

De passagerare som skulle till Kalmar från Stockholm under kvällen har i stället fått flyga till Ronneby, och därifrån fått åka buss till Kalmar.
Flygbolaget räknar med att det enbart är dessa två flyg som är inställda.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Polisen fick larm strax efter klockan 12 på söndagen om ett SAS-plan med rökutveckling i...
Svenska Flygbranschen, en del av Transportföretagen, har den 14 februari 2026 tecknat kollektivavtal med Svensk...
Ryanair förbjuder nu varma drycker ombord, som kaffe. Den som bryter mot förbudet riskerar böter. Reglerna införs...
Piloter vid den tyska flygplansjätten Lufthansa planerar att gå ut i strejk på torsdag. Beskedet kommer...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy