lördag 15 aug, 2026

Italiens premiärminister uppmanar turister: Undvik skidsemester här

Dela

Italiens premiärminister Giuseppe Conte uppmanar italienare och turister att undvika skidsemestrar under julhelgen i ett försök att bromsa virusspridning.

Conte säger att det inte blir möjligt ”att tillåta skidsemestrar”.

”Vi har inte råd med det.

Italienska skidorter i Alperna och Dolomiterna ser vanligtvis en enorm tillströmning av gäster under jul- och nyårshelgerna.

Många skidorter har infört regler om hur många som får vistas i skidliftar och befinna sig i backarna. Men det räcker inte, säger Conte i en tv-intervju.

”Allt som rör semester på snö är svårt att kontrollera”, säger premiärministern.

Italienska skidbranschen varnar för att en nedstängning hotar hela alpsamhällen.

Flera italienska regioner har delvis stängt ned för att undvika bred smittspridning. Restriktionerna gäller för närvarande till den 3 december.

På måndagen rapporterade Italien 630 coronarelaterade dödsfall under ett dygn. Fler än 50.000 människor har dött av covid 19-relaterade sjukdomar under pandemin.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Sommaren är inte ens över innan många svenskar börjar längta efter nästa semester. En undersökning...
First Camp noterade sin starkaste månad hittills i juli 2026. Campingkoncernens totala intäkter uppgick till...
För resenärer som vill kombinera semestern med ett ovanligt naturfenomen väntar flera möjligheter under de...
Ett vulkanutbrott i vulkanen Etna på Sicilien har orsakat stora problem i flygtrafiken till och...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy