måndag 11 maj, 2026

Kapare som krävde möte med ex-fru lämnas ut

Dela

Cypriotiska myndigheter har lämnat ut den egyptiske man som greps 2016 efter att ha kapat ett passagerarplan i Egypten och sedan tvingat piloterna att flyga till Cypern.

Mannen anklagas för att ha hotat att detonera ett bombbälte ombord på planet, men det visade senare att han inte hade några sprängmedel på sig. Bältet var en attrapp.

Den misstänkte gav upp efter att ha fått det egyptiska inrikesplanet att landa på Cypern med 72 passagerare och personal ombord. Han hade då krävt att kvinnliga fångar i Egypten skulle släppas samt att han skulle få träffa sin cypriotiska före detta hustru.

Ingen skadades fysiskt i samband med kapningen.

Cyperns åklagarmyndighet lämnade ut den 61-årige mannen efter att ha fått garantier från egyptiska myndigheter att rättegången mot honom ska följa internationella kriterier för en rättssäker process.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

travelreport
Höjda bränslepriser är inte force majeure, slår EU-kommissionen fast. Blir ett flyg inställt har resenärerna...
Finnair transporterade drygt 1,03 miljoner passagerare i april 2026, en ökning med 6,3 procent jämfört...
En nederländsk flygvärdinna vid KLM har förts till sjukhus i Amsterdam efter att ha uppvisat...
Braathens+PR+Image
Det irländska leasingbolaget ACIA Aero Leasing har genomfört en sale and leaseback-affär med Braathens Regional...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy