onsdag 12 nov, 2025

Kraftig ökning av konkurser – flest sedan finanskrisen

Foto:UC

Dela

Under 2024 ökade antalet konkurser i Sverige med 21 procent jämfört med föregående år. Siffran är den högsta sedan finanskrisen på 1990-talet.

Lågkonjunkturen sätter sina spår bland svenska företag. Årsstatistik från affärs- och kreditinformationsföretaget UC visar att drygt 10.000 aktiebolag försattes i konkurs under förra året med en hundraprocentig ökning inom vissa branscher.

”Bygg-, detaljhandels- och hotell- och restaurangbranscherna har haft det särskilt tufft”, skriver UC i ett pressmeddelande.

Inför 2025 noterar UC att antalet konkurser dock minskade under andra halvåret av 2024 och att det finns viss förhoppning utifrån ett lägre ränteläge, något som kan stimulera företagandet.

”Om vi blickar mot det kommande året finns det dock ljusglimtar och tecken på återhämtning. 2025 är fortsatt svårbedömt och det är för tidigt att säga att ekonomin kommer att vända”, skriver UC.

Källa:TT-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Transportstyrelsen publicerade sin rapport om hur passagerare upplever priset för en taxiresa samt hur nöjda...
En ny undersökning från resebyrån Ticket visar att de flesta svenskar gärna reser utan sällskap....
Apollo rapporterar en försäljningsökning på nära 30 % för sommarresor jämfört med samma tid förra...
Medan Coca-Colas julkampanjer går varma världen över är det en annan dryck som regerar i...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy