tisdag 16 sep, 2025

Lättare att boka Europaresa på räls

Foto:Omio

Dela

Foto:Omio

Nu blir det lättare att ta tåget ut i Europa. Via svenska SJ:s hemsida går det att klicka sig vidare till bokningsplattformen Omio, till vilken de flesta stora tågbolag i Europa är kopplade.

Om man går in på Omio via sj.se/utlandsresor presenteras informationen på svenska och det går också att betala för resan i svenska kronor. Kundservice erbjuds dock bara på engelska.

Via plattformen går det att hitta ett antal resvägar från Sverige, exempelvis till Berlin, London och Paris, och SJ kommer att fortsätta att anpassa utbudet där till den svenska marknaden, skriver tågbolaget i ett pressmeddelande.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

För nästan ett år sedan lanserade flygbolaget Norwegian sin flyglinje mellan Skellefteå och Stockholm. Det...
Anmälningar om stökiga passagerare blir allt vanligare på svenska flyg. – Det är allvarligt att en...
Flere end 3,3 millioner passagerer rejste gennem Københavns Lufthavn i juli, hvilket gør måneden til...
På den eftertraktade listan över de 25 bästa öarna i Karibien, Bermuda och Bahamas rankas...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy