söndag 5 jul, 2026

Lufthansa betalar tillbaka statsstödet

Dela

Foto:wikipedia.org

Nio miljarder euro, ungefär 90 miljarder kronor, fick Lufthansa i statsstöd under den värsta flygkrisen någonsin hittills. Nu har flygbolaget betalat tillbaka allt, och det tidigare än beräknat, meddelar ledningen.

Stora kostnadsbesparingar ligger bakom att flygbolaget kommit på grön kvist tidigare än väntat, det blev till och med ett mindre plusresultat det gångna kvartalet. Omkring 30 000 anställda har fått lämna under coronakrisen. Ytterligare 3 000 kommer att få gå framöver, är planen.

Staten gick också in som delägare i flygbolaget som en del av den finansiella räddningen för att undvika konkurs. Tanken är att staten ska vara borta som ägare senast oktober 2023. Hittills har ägandet minskat från 20 till 14 procent.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

travelreport
Ett högre biljettpris innebär inte automatiskt en mer punktlig flygresa. Det visar en ny analys...
Turkiska medier rapporterar uppgifter om att ett flygplan kan ha kapats mellan Warszawa och Tel...
SAS genomför den största investeringen i bolagets historia genom att satsa på upp till 40...
Flera svenskar ska vara strandsatta på Mallorca efter inställt SAS-flyg under lördagen.  – Man har blivit...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy