söndag 5 apr, 2026

Lufthansa betalar tillbaka statsstödet

Dela

Foto:wikipedia.org

Nio miljarder euro, ungefär 90 miljarder kronor, fick Lufthansa i statsstöd under den värsta flygkrisen någonsin hittills. Nu har flygbolaget betalat tillbaka allt, och det tidigare än beräknat, meddelar ledningen.

Stora kostnadsbesparingar ligger bakom att flygbolaget kommit på grön kvist tidigare än väntat, det blev till och med ett mindre plusresultat det gångna kvartalet. Omkring 30 000 anställda har fått lämna under coronakrisen. Ytterligare 3 000 kommer att få gå framöver, är planen.

Staten gick också in som delägare i flygbolaget som en del av den finansiella räddningen för att undvika konkurs. Tanken är att staten ska vara borta som ägare senast oktober 2023. Hittills har ägandet minskat från 20 till 14 procent.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Det tyska flygbolaget Lufthansa har lagt ett bud på portugisiska konkurrenten TAP, efter det att...
sas
SAS:s bokningsstatistik inför påsken 2026 visar ett tydligt mönster: svenska resenärer söker sig antingen till...
Air-France-KLM-Aviator-Airport-Alliance-Ground-Handing (1)
Aviator Airport Alliance har förnyat och utökat sitt avtal med Air France–KLM om marktjänster i...
flyadeal
JEDDAH – Det saudiska lågprisflygbolaget flyadeal har presenterat en ny uniform för sin kabinpersonal, som...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy