torsdag 18 sep, 2025

Madeleine Raukas blir tillförordnad vd för SJ

Dela

Foto:sj

Madeleine Raukas har utsetts som tillförordnad vd för det statliga tågbolaget SJ, skriver bolaget i ett pressmeddelande. Samtidigt fortsätter jakten på en ordinarie vd efter Crister Fritzson som avgick i höstas.

Madeleine Raukas kommer att kliva in i rollen den 1 mars. I oktober förra året meddelade Crister Fritzson att han lämnar rollen som vd för SJ. Han kommer att stanna kvar på bolaget till slutet av mars, då han tar över vd-posten på börsbolaget Net Insight, som levererar lösningar för medienät.

Madeleine Raukas är för närvarande chef för den största divisionen inom SJ AB sedan 2012 och vice vd för SJ AB sedan sommaren 2019. Hon har även tidigare haft roller som vice vd i Storstockholms Lokaltrafik (SL) och som vd för SAS Ground Service Sverige.

Rollen som vice vd tas över av Henrik Rättzén som är finanschef på bolaget,

Källa:di.se

Dela

Relaterade inlägg

För nästan ett år sedan lanserade flygbolaget Norwegian sin flyglinje mellan Skellefteå och Stockholm. Det...
Anmälningar om stökiga passagerare blir allt vanligare på svenska flyg. – Det är allvarligt att en...
Flere end 3,3 millioner passagerer rejste gennem Københavns Lufthavn i juli, hvilket gør måneden til...
På den eftertraktade listan över de 25 bästa öarna i Karibien, Bermuda och Bahamas rankas...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy