fredag 12 dec, 2025

Miljardförlust spås för SAS

Dela

Foto:sas

På fredag morgon kommer SAS delårssiffror för maj – juli.

Det tros bli blodrött – drygt 1,8 miljarder kronor i förlust, vilket vore ännu sämre än de 1,6 miljarder som flygbolaget gick back under kvartalet innan. Detta enligt en analys från danska Sydbank som TT tagit del av.

– Allting handlar om pilotstrejken som blivit väldigt kostsam för SAS. Den överskuggar nu helt det faktum att flygtrafiken kommit tillbaka, säger bankens aktieanalyschef Jacob Pedersen som bevakar SAS för bankens räkning, till TT.

För SAS var sommaren tänkt att vara ett gyllene läge att dra nytta av folks uppdämda resbehov – istället blev det en kaotisk sommar med 3 700 inställda flygningar.

Källa:Aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Ett brittiskt fackförbund har varslat drygt 130 kabinanställda hos SAS dotterbolag SAS Connect i London...
Emirates introducerar nu Emirates Asia Pass – en ny reseprodukt som gör det möjligt för svenska resenärer...
I November hade Norwegian 1,5 miljoner passagerare medan Widerøe hade 324 000 passagerare. Totalt hade...
Det amerikanska flygbolaget Southwest Airlines kommer nästa år att kräva att storväxta passagerare bokar och...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy