måndag 6 apr, 2026

Miljardförlust spås för SAS

Dela

Foto:sas

På fredag morgon kommer SAS delårssiffror för maj – juli.

Det tros bli blodrött – drygt 1,8 miljarder kronor i förlust, vilket vore ännu sämre än de 1,6 miljarder som flygbolaget gick back under kvartalet innan. Detta enligt en analys från danska Sydbank som TT tagit del av.

– Allting handlar om pilotstrejken som blivit väldigt kostsam för SAS. Den överskuggar nu helt det faktum att flygtrafiken kommit tillbaka, säger bankens aktieanalyschef Jacob Pedersen som bevakar SAS för bankens räkning, till TT.

För SAS var sommaren tänkt att vara ett gyllene läge att dra nytta av folks uppdämda resbehov – istället blev det en kaotisk sommar med 3 700 inställda flygningar.

Källa:Aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Det tyska flygbolaget Lufthansa har lagt ett bud på portugisiska konkurrenten TAP, efter det att...
sas
SAS:s bokningsstatistik inför påsken 2026 visar ett tydligt mönster: svenska resenärer söker sig antingen till...
Air-France-KLM-Aviator-Airport-Alliance-Ground-Handing (1)
Aviator Airport Alliance har förnyat och utökat sitt avtal med Air France–KLM om marktjänster i...
flyadeal
JEDDAH – Det saudiska lågprisflygbolaget flyadeal har presenterat en ny uniform för sin kabinpersonal, som...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy