torsdag 18 dec, 2025

Ministern om de höga färjepriserna 

Foto: Gotlandsbolaget

Dela

Infrastrukturminister Andreas Carlson (KD) är på Gotland för att diskutera de höga färjepriserna. Tillsammans med Trafikverkets generaldirektör Roberto Maiorana och Destination Gotlands vd Håkan Johansson håller han en pressträff vid färjeterminalen i Visby hamn.  

En gotländsk passagerarbiljett har sedan 2017 ökat med 51 procent och för fordon med 75 procent, enligt Region Gotlands genomgång.  

– Jag har stor respekt att många gotlänningar upplever priserna som höga, säger ministern på pressträffen, rapporterar Hela Gotland. 

Samtidigt visar en genomgång gjord av Trafikverket att snittpriset för samtliga biljetter under 2024 var 216 kronor för gotlänningarna, vilket är inom ramen för avtalet. 

– 82 procent av alla gotlänningar som rest har betalat under 300 kronor när de rest, säger Trafikverkets generaldirektör Roberto Maiorana. 

En arbetsgrupp ska se över möjligheterna att få in Destination Gotland  i det svenska tonnageskattesystemet. Det är något som han säger ska kunna ge prislättnader redan under 2026.  

Tonnagebeskattning innebär att inkomsten från kvalificerad rederiverksamhet beräknas schablonmässigt utifrån fartygens lastutrymmesvolym. 

Under dagen kommer ministern också att träffa Agneta Karlsson, som tillsammans med Marlene Jakobsson har samlat in nästan 12 000 namnunderskrifter för sänkta priser på färjan. 

Källa:Expressen.se

Dela

Relaterade inlägg

Efter ett år präglat av ekonomisk osäkerhet går Stena Line in i 2026 med försiktig...
De senaste åren har danskarna i allt högre grad valt de svenska fjällen som sin...
Ett snabbt väderomslag ledde till att en grupp på 65 resenärer, varav flera svenska, blev...
Polferries färja Nova Star på väg till Nynäshamn från Gdansk fick i natt bogseras tillbaka...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy