söndag 11 maj, 2025

Minskad flygtrafik för Finnair i september

Dela

Flygbolaget Finnairs trafik uppgick till 115.500 passagerare under september, en minskning med 91 procent jämfört med i fjol och 40 procent färre än i augusti i år. 

De strikta covid-19-restriktionerna, inte minst i Finland, fortsätter påverka passagerartrafiken skriver bolaget. Det är särskilt tydligt gällande atlantflygningarna, som var helt inställda under månaden, men även i det europeiska resandet.

ASK-kapaciteten minskade med 87,6 procent på årsbasis. Finnair hade i snitt 83 dagliga flygturer inklusive fraktflyg, vilket motsvarar 21,8 procent jämfört med september i fjol.  

RPG, betalda passagerarkilometer, föll med 95,9 procent totalt. 

Källa:di.se

Dela

Relaterade inlägg

Thailand går från att vara en vinterfavorit till att nu också locka allt fler svenskar...
Musik, flera olika platser, nöjen och framför allt spektakulära fyrverkerier. Den 24:e upplagan av Malta...
I tusentals år har Sveriges älgar följt samma stigar mot sommarens betesmarker – och nu...
Antalet sålda hotellrum ökade med drygt 3 procent i mars och hotellrumspriserna ökade ungefär lika...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy