söndag 29 jun, 2025

Minskad förlust för Easyjet – laddar upp inför sommaren

Dela

Foto: EasyJet

Det engelska flygbolaget Easyjet laddar upp för sommaren med ökad kapacitet och ser ökad efterfrågan på resor i takt med att smittovågen av omikronvarianten av covid-19-viruset avtar.

Under innevarande kvartal ska kapaciteten ökas till två tredjedelar av kapaciteten före pandemin och till sommaren ska kapaciteten vara nästan normal, enligt ett uttalande från bolaget – som leds av svensken Johan Lundgren.

Easyjet – som konkurrerar i lågprissegmentet med bolag som Ryanair och Wizz Air – redovisar samtidigt en förlust på 213 miljoner pund för det brutna räkenskapsårets första kvartal, avslutat i december. Verksamheten präglades av reserestriktioner, som slog mot flygresandet under jul- och nyårshelgerna.

Under motsvarande kvartal ett år tidigare gjorde Easyjet en förlust på 424 miljoner pund.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Hotellstrejker planeras på Mallorca, Ibiza och Menorca i sommar. Orsaken är missnöje mot löner och...
En 51-årig svensk turist har dött efter att ha fallit från en balkong på ett...
För ett år sedan, den 17 maj 2024, invigde Snälltåget linjen Stockholm – Köpenhamn, som sedan...
Thailand går från att vara en vinterfavorit till att nu också locka allt fler svenskar...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy