måndag 15 dec, 2025

Mix och Stordalens flygbolag skär ned

Foto:Sunclass Airlines

Dela

Sunclass Airlines, som ingår i Harald Mix och Petter Stordalens semesterresebolag, varslar kabinpersonal i Norge, rapporterar E24. 

14 anställda ur flygbolaget Sunclass Airlines kabinpersonal sägs upp. Bolaget kommunikationschef uppger för E24 att det sker efter ”nya och mer precisa analyser” som visat på ett behov att minska personalstyrkan efter ”effektivare planering”.

Di har tidigare rapporterat att flygbolaget dragits med stora förluster. Sedan 2019 när flygbolaget köptes – som en del av resebyrån Ving – ur Thomas Cooks konkursbo av Harald Mix Altor, Petter Stordalens Strawberry och det brittiska riskkapitalbolaget TDR, har det gjort en förlust om motsvarande 1,2 miljarder svenska kronor.

Det har lett till ett underskott av eget kapital, med följden att ägarna fått injicera nytt.

Sunclass flyger passagerare på paketresor till och från semesterdestinationer, och kommunikationschefen bedyrar att det inte är tal om att lägga ned rutter i samband med nedskärningen.

Källa:DI.SE 

Dela

Relaterade inlägg

Apollo och Jettime har precis ingått ett nytt avtal som gäller i två år, från...
Inför vintersäsongen 2026/2027 startar Ving direktflyg från Stockholm Arlanda till Krabi med det egna flygbolaget...
Ett brittiskt fackförbund har varslat drygt 130 kabinanställda hos SAS dotterbolag SAS Connect i London...
Emirates introducerar nu Emirates Asia Pass – en ny reseprodukt som gör det möjligt för svenska resenärer...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy