En ny undersökning från resebyrån Ticket visar att många svenskar fortfarande styrs av seglivade myter – vilket kan kosta både tid och pengar. Vanliga missförstånd gäller allt från priset på direktflyg till om man alltid måste dricka flaskvatten utomlands. Vi reder ut vad som faktiskt stämmer!
Direktflyg är alltid dyrare än flyg med mellanlandningar.
27 procent av svenskarna tror att direktflyg alltid är dyrare än flyg med mellanlandningar. I verkligheten varierar dock priserna kraftigt beroende på säsong, efterfrågan och kampanjer. Ibland kan direktflyg både vara det billigare och betydligt smidigare alternativet.
Att boka flyg och hotell separat är alltid billigare.
19 procent tror att det alltid är billigare att boka flyg och hotell separat. Paketresor är ofta konkurrenskraftiga prismässigt tack vare researrangörernas förmånliga avtal. Dessutom ger de en viktig fördel: Paketreselagen. Den ger dig som resenär starka rättigheter, som rätt till återbetalning om UD inför en avrådan till resmålet, möjlighet till återbetalning från Kammarkollegiet om resebolaget skulle gå i konkurs och även återbetalning av hotellet om flyget skulle ställas in.
– Många underskattar värdet av Paketreselagen. Paketresor är ofta prisvärda samtidigt som de ger en extra trygghet som man inte får när man bokar flyg och hotell separat, särskilt om något oväntat händer, säger Tiyoneh Jah, PR- och kommunikationsansvarig på resebyrån Ticket.
Man måste alltid dricka flaskvatten utomlands.
När det gäller vattenkvalitet tror 18 procent att man måste dricka flaskvatten på alla resmål utanför Skandinavien. Kranvattnet håller dock hög kvalitet i många delar av världen, exempelvis i större delar av Västeuropa, Australien, Japan och stora delar av Nordamerika.
Skogsbränder drabbar samma destinationer varje år.
En positiv nyhet är att de flesta svenskar verkar ha koll på att det inte är samma destinationer som drabbas av skogsbränder varje år. Endast 6 procent i Tickets undersökning trodde att skogsbränder återkommer till samma platser årligen. Brändernas förekomst varierar beroende på väder och naturförhållanden och skiljer sig därför från år till år.
Källa: Undersökningen har genomförts mot ett riksrepresentativt urval av svenskar i åldern 18 år och uppåt av opinions- och marknadsundersökningsföretaget YouGov på uppdrag av Ticket.