fredag 27 jun, 2025

Nollavtal för SAS-piloter: ”Pressad situation”

Dela

Foto:SAS

SAS och pilotföreningarna har kommit överens om ett ettårigt kollektivavtal. Det är ett nollavtal där piloterna också avstår från en tidigare avtalad löneökning på fyra procent i år, skriver Svensk pilotförening i ett pressmeddelande.

”Vi accepterar i dag ett förslag som SAS lade fram under förhandlingarna. Avtalet innebär en reallönesänkning för alla piloter i SAS”, säger Christian Laulund, ordförande för SAS Pilot Group, i pressmeddelandet.

”Företaget är i en pressad situation och många av våra kollegor har blivit uppsagda eller permitterade. Nu hoppas vi att detta avtal bidrar till en god dialog med SAS ledning, för både anställda och våra passagerares bästa”, säger han vidare.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Hotellstrejker planeras på Mallorca, Ibiza och Menorca i sommar. Orsaken är missnöje mot löner och...
En 51-årig svensk turist har dött efter att ha fallit från en balkong på ett...
För ett år sedan, den 17 maj 2024, invigde Snälltåget linjen Stockholm – Köpenhamn, som sedan...
Thailand går från att vara en vinterfavorit till att nu också locka allt fler svenskar...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy