måndag 15 dec, 2025

Norge lättar på restriktioner

Dela

Foto: Oslo Lufthavn AS

Norges regering lättar på merparten av de nuvarande coronarestriktionerna, meddelar statsminister Jonas Gahr Støre på en presskonferens.

”I dag har vi äntligen kommit hit att vi kan ta bort många av restriktioner som vi har levt med i vinter. Vi vet nu att omikron ger mindre av allvarlig sjukdom och att vaccin ger många i Norge gott skydd”, säger Gahr Støre.

Bland restriktionerna som avskaffas finns samtliga publikbegränsningar på biografer och teatrar. Regeringen behåller dock rekommendationen att hålla en meters avstånd och att bära munskydd i butiker och i kollektivtrafiken om det inte går att hålla avstånd.

”Vi har gått över i en ny fas av pandemin, och vi ska leva med mycket smitta, och vi kan leva med mycket smitta. Vi måste tåla att de flesta av oss blir smittade under året, vi kan bara se till att inte tillräckligt många blir smittade samtidigt”, säger Gahr Støre.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Thailand har utlyst utegångsförbud i delar av kustprovinsen Trat. Detta som en följd av de...
Stormen Emilia drar fram över Kanarieöarna med kraftiga regn och åskoväder.  Under lördagen inträffade över 1 400...
Som första land i världen att förskrivas på recept för sina hälsofrämjande upplevelser erbjuder Sverige ett av...
Det ökade intresset för att resa håller i sig även under årets sista intensiva reseperiod....

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy