torsdag 26 feb, 2026

Norge lättar på restriktioner

Dela

Foto: Oslo Lufthavn AS

Norges regering lättar på merparten av de nuvarande coronarestriktionerna, meddelar statsminister Jonas Gahr Støre på en presskonferens.

”I dag har vi äntligen kommit hit att vi kan ta bort många av restriktioner som vi har levt med i vinter. Vi vet nu att omikron ger mindre av allvarlig sjukdom och att vaccin ger många i Norge gott skydd”, säger Gahr Støre.

Bland restriktionerna som avskaffas finns samtliga publikbegränsningar på biografer och teatrar. Regeringen behåller dock rekommendationen att hålla en meters avstånd och att bära munskydd i butiker och i kollektivtrafiken om det inte går att hålla avstånd.

”Vi har gått över i en ny fas av pandemin, och vi ska leva med mycket smitta, och vi kan leva med mycket smitta. Vi måste tåla att de flesta av oss blir smittade under året, vi kan bara se till att inte tillräckligt många blir smittade samtidigt”, säger Gahr Støre.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

I år firar den årliga kulturfesten Las Fallas tio år som UNESCO-listat världsarv. I takt...
Vissa saker förändras aldrig, vilket Euromonitor International bevisade med årets lista över världens 100 bästa...
Sveriges ambassad i Mexiko utfärdar en varning till svenskar efter att kartelledaren ”El Mencho” dödats...
Antalet utländska gästnätter i Sverige ökar. Enligt Tillväxtverkets siffror är ökningen de senaste tio åren...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy