lördag 12 sep, 2026

Norska besökare gjorde av med mest pengar

Dela

Utländska besökare i Sverige gjorde av med betydligt mer pengar i sommar än föregående år. Enligt företaget Nets, som erbjuder betallösningar för olika kredit- och betalkort, ökade de utländska kortköpen med 6,8 procent räknat utifrån omsättning, jämfört med föregående sommar.

Allra störst del av den totala omsättningen skedde i Strömstad respektive Stockholm med drygt 20 procent vardera. Just gränshandeln i Strömstad bidrog till att norska besökare stod för den största delen av den totala omsättningen. 

När det kommer till största genomsnittliga köp toppas dock listan av irländska besökare (1.450 kronor) och därefter turister från Kina (874 kronor enligt Nets).

Källa: TT-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Gabriele Lenger, Markets Danmark & Sverige
Österrike vill minska beroendet av vintersäsongen och ser en tydlig potential i den svenska marknaden....
Finnair Plus och Radisson Rewards inleder ett nytt lojalitetssamarbete. Medlemmar kan växla poäng mellan programmen...
Katalonien vill gå från turistvolym till värde och locka fler resenärer utanför högsäsongen och Barcelona....
Escape Travel utökar sitt utbud för personer som reser på egen hand. Satsningen omfattar särskilda...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy