fredag 19 sep, 2025

Norwegian – On Air avsnitt #8: Slots

Dela


On air diskuterar Sebastian Pellisier, Norwegians chef för strategisk kapacitet och slotpolicy, hur slottider fungerar och Norwegians arbete med att skapa framtidens slotpolicy.

Slottid eller en slot är en angiven tidpunkt för start och landning på flygplatser som flygbolag får förhålla sig till och som är hett eftertraktade.

I det här avsnittet berättar Sebastian Pellisier, Head of Strategic Capacity and Slot Policy på Norwegian, hur landnings- och starttider fördelas på olika flygplatser och varför det är så viktigt med bra slottider.

Avsnittet finns tillgängligt på iTunes, podcastappar, Norwegians IR sida och via Soundcloud: https://bit.ly/2t5UKA6

Dela

Relaterade inlägg

Turkish Airlines har börjat flyga till Sevilla, som nu blir bolagets sjätte destination i Spanien...
Ryanair har idag (17 september) välkomnat domstolens beslut i Alicante att fälla en passagerare som...
TAP Air Portugal har introducerat sina nya Airspace-kabiner i flottan, med mer utrymme för bagage...
Från 2026 får EU-medborgare tillgång till digitala identitetsplånböcker (EUDI Wallet) som säkert kan lagra pass,...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy