torsdag 19 mar, 2026

Ny Chief Growth Officer och Director of Sales för BWH Hotel Group

Foto:BWH Hotel Group

Dela

Foto:BWH Hotel Group

BWH Hotel Group har vuxit kraftigt de senaste åren och har idag 160 hotell i Sverige, Norge och Danmark. Ambitionen är att fortsätta växa, framförallt i Norge och Danmark.

För att säkerställa högsta möjliga värde till hotellen och samtidigt fortsätta att växa har Andreas Gottlieb utsetts till Chief Growth Officer. Rollen innebär ett övergripande ansvar för kedjans hotellportfölj, såväl existerande som nya hotell.

I samband med att Andreas tillträder sin nya roll kommer Kristina Långström ta över rollen som Director of Sales. Kristina har lång erfarenhet av försäljningsarbete i ledande roller från bland annat American Express och First Hotels och har varit en viktig del i BWH Hotel Groups framgångsrika försäljningsarbete de senaste åren. De båda tillträder sina nya tjänster den 1 oktober.

– Jag är övertygad om att både Kristina och Andreas kommer vara starkt bidragande till vår positiva utveckling i framtiden, säger Johan Michelson, VD för BWH Hotel Group.

Dela

Relaterade inlägg

Turistfavoriten Skansen i Stockholm ska dra ner på personal. I och med en omorganisation kommer man...
Den svenske turisten tuppade av efter att ha blivit bjuden på drinkar av en man...
Öresundstågsresandet ökade till 36,7 miljoner resor under 2025, en ökning med två procent jämfört med...
Det är enligt SJ ”stora följdförseningar” i tågtrafiken mellan Stockholm och Göteborg efter ett tidigare...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy