söndag 13 jul, 2025

Ny rapport: Förlusterna för turistindustrin kan nå över 30.000 miljarder

Dela

Förlusterna för den globala turistindustrin i spåren av coronaviruset kan uppgå till 3.300 miljarder dollar i ett värstascenario, över 30.000 miljarder kronor.

Det uppger FN:s organ för handel och utveckling, UNCTAD, i en rapport på onsdagen, enligt Reuters. 

De har publicerat tre scenarier med nedstängningar på fyra, åtta eller tolv månader, och i dessa skulle intäkterna minska med 1.170 miljarder dollar, 2.220 miljarder eller 3.300 miljarder dollar, det senare motsvarande 4,2 procent av global BNP. 

Rapporten uppger inte vilket som ses som det mest troliga scenariot. 

”Den internationella turismen har nästan helt upphört, och den inhemska turismen hämmas av nedstängningsåtgärder som införts i många länder. Även om vissa destinationer långsamt har börjat öppna, så är många rädda för internationella resor eller har inte råd med det på grund av den ekonomiska krisen”, står det i rapporten. 

Källa:nyhetsbyrån direkt

Dela

Relaterade inlägg

Hotellstrejker planeras på Mallorca, Ibiza och Menorca i sommar. Orsaken är missnöje mot löner och...
En 51-årig svensk turist har dött efter att ha fallit från en balkong på ett...
För ett år sedan, den 17 maj 2024, invigde Snälltåget linjen Stockholm – Köpenhamn, som sedan...
Thailand går från att vara en vinterfavorit till att nu också locka allt fler svenskar...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy