måndag 14 sep, 2026

Nya skyfall på väg in över Spanien – varningar utfärdade

Foto:Klart.se

Dela

Spanien håller fortfarande på att återhämta sig efter de kraftiga översvämningar som dödade över 200 personer för ett par veckor sedan. Nu ser det ut som att nya problem kan vara på ingång.

– Det händer verkligen mycket nu nere vid Medelhavet. Det bubblar upp mer regn och åskoväder, säger SVT:s meteorolog Marcus Sjöstedt. 

Översvämningarna i Valencia Spanien, som startade den 29 oktober, har beskrivits som de värsta i landet på decennier. Över 200 personer omkom, och fortfarande pågår arbetet med att återställa de områden som hamnat under vatten.

Frågan är dock om spanjorerna får det andrum de behöver. Ett nytt oväder ser ut att dra in över landet de närmsta dygnen.

Källa:SVT.SE

Dela

Relaterade inlägg

Ticket pekar ut sju destinationer och länder där resebyrån bedömer att semesterkassan kan räcka längre...
En omfattande skogsbrand rasar på den kroatiska semesterön Brac, rapporterar lokala medier. Branden bröt ut sent...
Huvudflygplatsen i Nashville, Tennessee – countrymusikens hemvist – ska döpas om för att hedra en...
Gabriele Lenger, Markets Danmark & Sverige
Österrike vill minska beroendet av vintersäsongen och ser en tydlig potential i den svenska marknaden....

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy