torsdag 20 aug, 2026

Nya tillbud för Boeing-plan

Foto:Boeing 737-800

Dela

Tre av den amerikanska flygplanstillverkaren Boeings plan har varit inblandade i incidenter de senaste dagarna.

Tio personer skadades när en Boeing 737 gled av startbanan på flygplatsen i Senegals huvudstad Dakar sent på onsdagskvällen. Planet var på väg till Mali.

Det finns inga uppgifter om tillståndet för de skadade. Totalt befann sig 85 personer ombord när olyckan inträffade.

På torsdagen exploderade ett däck när en Boeing 737 höll på att landa på en flygplats i närheten av den turkiska staden Alanya. Ingen av de 190 personerna ombord skadades.

I onsdags fick en Boeing 767 nödlanda på Istanbuls flygplats sedan det blivit problem med landningsstället. Ingen ombord på planet, ett fraktflygplan som tillhör Fedex, skadades vid incidenten.

Källa:TT-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Norse Atlantic redovisar intäkter på 132 miljoner dollar för andra kvartalet 2026. Flygbolaget nådde samtidigt...
SAS utökar trafiken till och från Skellefteå Airport med fler flygstolar och större flygplan. Satsningen...
Tata Consultancy Services och Rolls-Royce har för första gången framgångsrikt kört en modern flyggasturbin på...
travelreport
Den värsta toppen för jetbränsle har passerat – men biljettpriserna ligger kvar på höga nivåer. ...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy