tisdag 1 jul, 2025

Nya virusvarianter oroar USA

Dela

Spridningen av två nya covid-19-varianter oroar i USA, rapporterar The Guardian.

Enligt smittskyddsmyndigheten CDC var 13 procent av landets alla nya covidfall under första veckan av juni omikronvarianterna BA.4 och BA.5. De flesta nya fall är dock en äldre omikronvariant även om vissa experter tror att de två nya så småningom kan ta över.

Föregående vecka var motsvarande nivå 7,5 procent och i början av maj endast en procent, enligt The New York Times.

Europeiska smittskyddsmyndigheten ECDC kallar båda undervarianterna oroande.

Forskare har varnat för att de nya varianterna är mer smittsamma och att de kan drabba personer som tidigare smittats. Båda undertyperna har också spridit sig snabbt över världen, i maj sade Världshälsoorganisationen (WHO) att de står för en ökning av fall i över 50 länder.

I USA har de två varianterna spridit sig särskilt i söder, i delstater som Texas, New Mexico, Arkansas, Oklahoma och Louisiana.

Varianterna upptäcktes först i Sydafrika i januari och februari och dominerar smittspridningen där.

Källa:aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Hotellstrejker planeras på Mallorca, Ibiza och Menorca i sommar. Orsaken är missnöje mot löner och...
En 51-årig svensk turist har dött efter att ha fallit från en balkong på ett...
För ett år sedan, den 17 maj 2024, invigde Snälltåget linjen Stockholm – Köpenhamn, som sedan...
Thailand går från att vara en vinterfavorit till att nu också locka allt fler svenskar...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy