onsdag 8 apr, 2026

Över 100 personer fast i tåg efter lavin

Dela

Ett tåg från Oslo till Bergen körde i natt in i ett snöskred intill Gravhal-tunneln på Bergens järnväg, rapporterar Dagbladet. Ombord finns 115 personer, inklusive personal. Varken passagerare eller tåg ska ha skadats.

Just nu pågår arbete med att få ut personerna från tåget. Nina Schage, kommunikationsdirektör på tågbolaget VY, säger att människorna ombord inte kan lämna förrän järnvägsbanan rensats så att tåget kan åka vidare västerut.

– Det säkraste är att passagerarna stannar i tåget, där det finns el, ljus och värme. Det är för mycket snö för oss att flytta till ett hotell, säger Schage till Dagbladet.

Polisen anlände till platsen strax före klockan 3 i natt, där man konstaterade att två stugor och ett skjul strukit på foten av lavinen. Än så länge finns inget som tyder på att någon person befunnits sig i något av husen.

Räddningsinsatser har gjorts från både väst- och östsidan av rasen. Bergensbanen är stängd till följd av lavinen.

Källa:aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Turistfavoriten Skansen i Stockholm ska dra ner på personal. I och med en omorganisation kommer man...
Den svenske turisten tuppade av efter att ha blivit bjuden på drinkar av en man...
Öresundstågsresandet ökade till 36,7 miljoner resor under 2025, en ökning med två procent jämfört med...
Det är enligt SJ ”stora följdförseningar” i tågtrafiken mellan Stockholm och Göteborg efter ett tidigare...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy