onsdag 11 mar, 2026

Över tusen stoppade vid Sveriges gränser

Dela

Igår infördes krav på negativt covid-test för att få resa in i Sverige. Kravet gäller utländska medborgare som är 12 år eller äldre.

På Arlanda stoppades ett femtiotal personer igår för att de inte hade något test med sig, flera av dem fick sova över på flygplatsen innan de kunde resa hem igen.

Vid gränskontrollerna i Skåne hade runt 600 personer stoppats fram till i morse och vid Svinesundsbron nekades 350 personer att komma in från Norge igår

Källa:sverigesradio.se

Dela

Relaterade inlägg

Den svenske turisten tuppade av efter att ha blivit bjuden på drinkar av en man...
Öresundstågsresandet ökade till 36,7 miljoner resor under 2025, en ökning med två procent jämfört med...
Det är enligt SJ ”stora följdförseningar” i tågtrafiken mellan Stockholm och Göteborg efter ett tidigare...
Det nya avtalet lägger grunden för att positionera Oman som en sol-och-bad-destination för europeiska semesterfirare...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy