lördag 11 apr, 2026

Passagerarplan började brinna på Kastrup

Dela

Photo: Ernst Tobisch/CPH

Ett passagerarplan har evakuerats på Kastrups flygplats utanför Köpenhamn sedan en av motorerna börjat brinna, skriver den danska polisen på Twitter enligt AP.

Alla lämnade planet på ett säkert sätt och ingen kom enligt polisen till skada. Det är oklart om händelsen inträffade vid start eller landning.

”En brand bröt ut i en motor på ett jetplan i passagerartrafik som stoppades vid gaten. Branden är släckt. Passagerarna evakuerade. Ingen skadad”, skriver polisen.

Källa:Aftonbladet-TT

Dela

Relaterade inlägg

Finnairs flygtrafik kollapsar med hela 99 procent i den krigsdrabbade regionen Mellanöstern. Men trots bakslaget...
TAP Air Portugal fortsätter sin positiva utveckling och redovisar vinst för fjärde året i rad....
Norwegian travelreport
Norwegian-koncernen hade totalt 2,03 miljoner passagerare i mars. Av dessa reste 1,68 miljoner med Norwegian...
Amerikanska Delta Air Lines redovisar intäkter och ett justerat nettoresultat för det första kvartalet 2026...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy