måndag 6 apr, 2026

Piloterna somnade – en var nybliven tvillingpappa

Dela

Piloten bad om att få vila och lämnade över kommandot till sin andrepilot. Men även han somnade och i nästan en halvtimme flög planet i fel riktning utan pilot.

Flygledarna försökte förgäves få radiokontakt med piloterna under tiden.

Indonesiens transportdepartement ska nu inleda en utredning mot flygbolaget och bolagets regler för dygnsvila ska ses över. En första rapport konstaterar att en av piloterna inte har fått sova tillräckligt.

”Andrepiloten hade en månad gamla tvillingar hemma. Hans fru tog hand om dem men han hjälpte till när han var hemma” skriver landets flygsäkerhetsmyndighet.

Planet var på väg mellan ön Sulawesi och huvudstaden Jakarta med 157 personer ombord. Efter felnavigeringen på 28 minuter kunde planet ändå landa säkert.

De två piloterna, båda i 30-årsåldern, har tills vidare tagits ur tjänst.

Källa:TT-Aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Det tyska flygbolaget Lufthansa har lagt ett bud på portugisiska konkurrenten TAP, efter det att...
sas
SAS:s bokningsstatistik inför påsken 2026 visar ett tydligt mönster: svenska resenärer söker sig antingen till...
Air-France-KLM-Aviator-Airport-Alliance-Ground-Handing (1)
Aviator Airport Alliance har förnyat och utökat sitt avtal med Air France–KLM om marktjänster i...
flyadeal
JEDDAH – Det saudiska lågprisflygbolaget flyadeal har presenterat en ny uniform för sin kabinpersonal, som...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy