onsdag 10 sep, 2025

Polisen släpper 10.000 nya passtider

Dela


Vårens övergång från ett drop in-system till tidsbeställning av passansökan i Västsverige har varit problematisk.

Den som har bokat tid för nytt pass kan ha fått vänta i flera månader och de passexpeditioner som fortfarande har haft drop in-system har haft väntetider i flera timmar.

På fredagen meddelade polisen i region Väst att myndigheten släpper 10.000 nya bokningsbara passtider i Göteborg, Halland och Älvsborg.

Kommissarie Jan Schütt säger i ett pressmeddelande att polisen vädjar till dem som inte behöver förnya sitt pass förrän till hösten att vänta med att boka tid för att förnya passet. På så vis kan de som behöver pass i sommar prioriteras.

Bo Rothstein, professor i statsvetenskap vid Göteborgs universitet, har tidigare JO-anmält polisen för de långa väntetiderna.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

För nästan ett år sedan lanserade flygbolaget Norwegian sin flyglinje mellan Skellefteå och Stockholm. Det...
Anmälningar om stökiga passagerare blir allt vanligare på svenska flyg. – Det är allvarligt att en...
Flere end 3,3 millioner passagerer rejste gennem Københavns Lufthavn i juli, hvilket gør måneden til...
På den eftertraktade listan över de 25 bästa öarna i Karibien, Bermuda och Bahamas rankas...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy