söndag 13 sep, 2026

Portugal öppnar för vaccinerade européer

Dela

Portugal lättar på sina restriktioner för personer som har europeiska covidintyg genom att ta bort kravet på ett negativt test före inresa i landet.

EU:s digitala covidintyg visar att resenären antingen är fullvaccinerad, nyligen har testat negativt eller har tillfrisknat från covid-19 det senaste halvåret.

Portugal har sedan i december krävt att resenärer från tolv års ålder ska kunna visa upp negativa tester innan de kommer in i landet, oavsett om de varit vaccinerade eller inte.

Smittspridningen i Portugal har den senaste tiden ökat, precis som i många andra länder. Framför allt har uppgången drivits av den mycket smittsamma omikronvarianten.

Under lördagen rapporterades över 41 000 nya coronafall i landet, och 44 dödsfall med covid-19.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Gabriele Lenger, Markets Danmark & Sverige
Österrike vill minska beroendet av vintersäsongen och ser en tydlig potential i den svenska marknaden....
Finnair Plus och Radisson Rewards inleder ett nytt lojalitetssamarbete. Medlemmar kan växla poäng mellan programmen...
Katalonien vill gå från turistvolym till värde och locka fler resenärer utanför högsäsongen och Barcelona....
Escape Travel utökar sitt utbud för personer som reser på egen hand. Satsningen omfattar särskilda...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy