onsdag 3 sep, 2025

Prisras på sista minuten-resor

Dela

Foto:fotoaukten

Värmeböljan gör att priserna rasar på sista minuten-resor, rapporterar TT. 

På grund av rekordhög efterfrågan, en svag krona och höga bränslepriser så har det hittills varit en dyr affär att åka på utlandsresa i år. De senaste två veckorna så har det dock skett ett trendbrott, och priserna på sista minuten-resor till klassiska sommardestinationer runt Medelhavet har rasat med uppemot 31 procent. 

– Efter en lång tid av höga priser så ser vi att priset på både sista minuten-resor och sensommarresor har gått ner markant de senaste veckorna, säger Vincent Goodbrand, PR- och kommunikationsansvarig på Ticket.

Just nu går det att få en hel veckas semesterresa med direktflyg och mellanklasshotell till bland annat Grekland, Turkiet och Bulgarien för under 3 000 kronor per person.

Källa:Aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Apollo rapporterar en försäljningsökning på nästan 15 procent jämfört med förra året, och 8 av...
Sri Lanka Tourism är redo att visa upp destinationens unika egenskaper, kulturella mångfald och varma gästfrihet...
Mot slutet av veckan kan värmen göra comeback. Ett högtryck som byggs upp över Tyskland...
När mörker och kyla tar över här hemma blickar många mot fjärran resmål. Enligt TUI har bokningarna...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy