torsdag 13 aug, 2026

Radarsystem ligger nere – flyg dirigeras om

Dela

Radarsystemet som styr luftrummet på Oslo flygplats Gardermoen och Stavanger flygplats Sola ligger nere i Norge, rapporterar VG. 

– Det är det så kallade NATCOM NATC-systemet som ligger nere, säger pressansvarig Øystein Løwer i Avinor, till tidningen.

Alla avgångar från flygplatserna har stoppats och inkommande flyg dirigeras om. 

– Vi vet inte hur länge det kommer att pågå. Felsökning pågår och vi kommer att publicera information löpande på våra hemsidor, säger Øystein Løwer.

Källa:Aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Etihad Airways etablerar sig på Göteborg Landvetter Airport med en ny direktlinje till Abu Dhabi....
Aerowash får inte det planerade leveransavtalet för tvättrobotar till British Airways verksamhet på London Heathrow....
Två av Europas tre fristående lågprisflygbolag hänger på repen efter att oljeprischocken lagt lök på...
Amerikanska luftfartsmyndigheten FAA har beordrat att hundratals passagerarplan från Boeing ska undersökas i jakt på...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy