måndag 10 aug, 2026

Regeringen stoppar ryska Aeroflot på Arlanda

Dela

Regeringen avslår det ryska flygbolaget Aeroflots ansökan om att få flyga mellan Moskva och Stockholm i sommar.

”Nu tillämpar vi sanktionerna och sätter därmed press på Ryssland under den konflikt som pågår”, säger infrastrukturminister Tomas Eneroth (S).

Aeroflot ansökte ”relativt nyligen” om trafiktillstånd för att regelbundet under sommarperioden flyga på sträckorna Moskva–Arlanda och Arlanda–Moskva.

På grund av sanktionerna är det regeringen som prövar trafiktillståndet i stället för som normalt myndigheten Transportstyrelsen.

”Jag förutsätter att man (det ryska flygbolaget) är beredd på att man inte kommer att få ansökan godkänd. Jag kan möjligtvis vara förvånad över att man lämnat in en ansökan”, säger Tomas Eneroth.

Han påpekar att hela EU gör samma tillämpning och att motsvarande avslagsprocesser sker i flera europeiska länder.

”Det är viktigt att i vi i enlighet med de sanktioner som finns är tydliga gentemot Ryssland och inte öppnar upp för flygtrafik”, säger ministern.

EU-beslutet om sanktioner mot Ryssland innebär bland annat att flygplan som är registrerade i Ryssland eller som ägs eller kontrolleras av ryska företag eller privatpersoner inte får flyga över något EU-land.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Två av Europas tre fristående lågprisflygbolag hänger på repen efter att oljeprischocken lagt lök på...
Amerikanska luftfartsmyndigheten FAA har beordrat att hundratals passagerarplan från Boeing ska undersökas i jakt på...
SAS
SAS har nått en ny överenskommelse med de norska fackförbunden Fellesforbundet och Parat om ett...
TAP Air Portugal utökar sitt lojalitetsprogram TAP Miles&Go genom ett nytt samarbete med Airbnb. Medlemmar...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy