torsdag 18 sep, 2025

Reseföretag granskas för sena återbetalningar

Dela

Konsumentverket har inlett en tillsyn mot resebolagen Sas, Tui, Norwegian och Ving eftersom de inte betalar tillbaka pengar för avbokade resor tillräckligt snabbt, rapporterat SVT Nyheter.

Den som får sin bokade resa inställd har enligt lagen rätt att få hela beloppet tillbaka. För flyg ska det ske inom sju dagar, och för paketresor inom två veckor. Men i och med den lavinartade ökning av avbokningar som skett har bolagen inte kunnat upprätthålla tidskraven – vilket har märkts hos Konsumentverket.

Myndigheten har fått in tio gånger fler anmälningar om paketresor i april och maj än i fjol, nästan samtliga gällande återbetalningar, enligt SVT.

Sas, Tui, Norwegian och Ving sticker ut i anmälningsstatistiken, varför en riktad tillsyn har inletts mot dem.

”Vi har haft viss förståelse hittills, men det är ju ändå så att pengarna ska inte komma från konsumenterna här. Det finns konsumentskyddande regler och de är väldigt tydliga”, säger Maja Lindstrand, jurist på Konsumentverket, till SVT.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

För nästan ett år sedan lanserade flygbolaget Norwegian sin flyglinje mellan Skellefteå och Stockholm. Det...
Anmälningar om stökiga passagerare blir allt vanligare på svenska flyg. – Det är allvarligt att en...
Flere end 3,3 millioner passagerer rejste gennem Københavns Lufthavn i juli, hvilket gør måneden til...
På den eftertraktade listan över de 25 bästa öarna i Karibien, Bermuda och Bahamas rankas...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy