fredag 27 feb, 2026

Rusning efter covidtester

Dela

Smittspridningen av covid-19 ökar och därmed också efterfrågan på covidtester.

Hos Apoteket har försäljningen av antigentester ökat med nästan 30 procent den senaste veckan. Och jämfört med månaden före är ökningen över 100 procent.

”Vi ser en tydlig koppling mellan efterfrågan på antigentester och andel positiva testsvar. Det är nästan exakt samma procentuella ökning i antal sålda antigentester som den procentuella ökningen i andelen positiva testsvar”, säger Elin Sundin, kategoriansvarig på Apoteket, i ett pressmeddelande.

Antalet bekräftade fall av covid-19 ökar kraftigt i Sverige. Vecka 48 rapporterades totalt 6 716 fall enligt Folkhälsomyndighetens senaste statistik – en ökning med 58 procent jämfört med föregående vecka.

”I tolv regioner ökade antalet fall med mer än 50 procent mellan veckorna”, skriver myndigheten på sin sajt.

Källa:TT-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Varannan bussförare hinner inte ta en ordentlig lunchrast och överväger att lämna yrket inom de...
I år firar den årliga kulturfesten Las Fallas tio år som UNESCO-listat världsarv. I takt...
Vissa saker förändras aldrig, vilket Euromonitor International bevisade med årets lista över världens 100 bästa...
Sveriges ambassad i Mexiko utfärdar en varning till svenskar efter att kartelledaren ”El Mencho” dödats...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy