lördag 17 okt, 2026

Ryanair får böter i Ungern

Dela

Foto:ryanair

Lågprisflygbolaget Ryanair kommer få ta emot böter på 781.270 dollar från den ungerska regeringen. Anledningen är att bolaget skickat vidare kostnaderna för en ny skatt till sina kunder, enligt Bloomberg News. 

Det är den ungerska konsumentskyddsmyndigheten som lagt boten på Ryanair. Bakgrunden till boten är att Ryanair valt att skicka vidare en nyligen lanserad ungersk vinstskatt till sina resenärer.

Ryanairs vd Michael O’Leary har tidigare kritiserat den nya skatten. Enligt bolaget är man beredda på att överklaga ända upp till EU-domstolen. 

Ryanairs aktie har för tillfället handlats ned med 0,6 procent. 

Källa: FinWire-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Finnair utökar trafiken från Umeå Airport den 30 november 2026. Med en ny morgonförbindelse via...
easyJet fortsätter att bygga ut sitt europeiska linjenät och har presenterat fem nya flyglinjer inför...
ITA Airways lanserar en ny direktlinje mellan Rom Fiumicino och Venezuelas huvudstad Caracas den 30...
Lufthansa Group har fått grönt ljus att gå vidare i Portugals privatiseringsprocess för TAP Air...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy